piątek, 20 kwietnia 2012

Windows 8 czy Ubuntu 12?

W tym roku obserwujemy prace i publikacje dwóch ważnych systemów operacyjnych - nowego Windowsa, następcy Windows 7 oraz najnowszego Ubuntu LTS (long-term support). Oczywiście, udział w rynku i liczba użytkowników są na nieporównywalnie inną skalę w przypadku takiego zestawienia, jednak to właśnie produkt Canonical jest chyba największym linuksowym przeciwnikiem Microsoftu. Tak jest chociażby ze względu na grupę docelową - przeciętnego domowego użytkownika.
Gdy rozpocząłem w marcu tego roku równoległe testowanie tych dwóch ofert na moim notebooku, obydwa produkty były jeszcze w fazie beta, co znaczy, że oczywiście mogą się różnić od tej docelowej wersji, która trafi do mas, ale pomysły i koncepcje możemy już śmiało porównywać. Jakie mam zatem wrażenia?


Windows 8:
  • Banalnie prosta instalacja.
  • Konieczność używania konta windows live na potrzeby logowania. Coś, co ma ułatwić życie - umożliwić logowanie się na wielu komputerach na podstawie tego samego hasła i użytkownika, jest też kolejnym krokiem zmniejszającym naszą anonimowość względem firmy Microsoft.
  • Bardzo szybki czas uruchamiania i wyłączania systemu. Diagnostyka baz danych dla tego systemu naprawdę robi wrażenie. Windowsy miały zawsze zwyczaj "zmulać" przy rozruchu, zwłaszcza w porównaniu z wydajniejszymi linuxami. Teraz jest już znacznie lepiej.
  • Nowy interfejs. Pora zapomnieć o starym, znanym już z czasów Windowsa 95 menu startu. Teraz mamy rozwijane menu, które nachodzi nam na cały ekran, a poszczególne programy symbolizowane są poprzez "klocki/okienka". Pozwala to na szybki i łatwy dostęp do tych programów, z których korzystamy najczęściej.
Ubuntu 12:
  • Całkiem prosta instalacja. Program sam wykrywa, obecną konfigurację (czy i jakie systemy operacyjne już mamy) i pomaga nam wybrać odpowiednią opcję. Możemy bezproblemowo mieć na tym samym komputerze Ubuntu i Windowsa. Jeśli oczywiście najpierw zainstalujemy Windowsa... Bo Microsoft ma gdzieś systemy inne niż swoje i je kompletnie zignoruje przy instalacji uniemożliwiając tym samym dostęp.
  • Spory minus za toporny Ubuntu Unity - graficzny interfejs. Na szczęście, można łatwo doinstalować inne, o tym w osobnym poście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Aktywne pozycjonowanie naszej strony i jej promocję w postaci kampanii marketingowej PPC prowadzonej w wyszukiwarce Google realizuje firma Thesis. Agencja marketingowa Thesis.pl realizuje kampanie dla klientów z wielu branż już od ponad 10 lat.